Разлика помеѓу преработките на „Неметал“

Додадени 503 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Periodic Table Chart.png|мини|десно|350п|Неметалите во [[периодниот систем]]:<br/>{{legend|{{Element color|polyatomic nonmetal}}|[[#Полиатомски неметали|Полиатомски неметал]]}}{{legend|{{Element color|diatomic nonmetal}}|[[#Диатомски неметали|Диатомски неметал]]}}{{legend|{{Element color|Noble gas}}|[[#Благородни гасови|Благороден гас]]}}]]
Заедно со [[метал]]ите и [[металоид]]ите, '''неметалите''' се едни од трите категории на [[хемиски елемент]]и кои се одликуваат со нивните [[Енергија на јонизација|јонизациони]] и [[Хемиска врска|сврзувачки]] својсства. Овие својства се како резултат на тоа што неметалите имаат висока [[електронегативност]], односно тие привлекуваат [[Валентен електрон|валентни електрони]] од други [[атом]]и побрзо отколку што ги оддаваат.