Тропски циклон: Разлика помеѓу преработките

с
додадена Категорија:Вртлози користејќи го HotCat
сНема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Вртлози користејќи го HotCat)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Hurricane Adrian May 19 915.jpg|thumb|right|325px|Ураганот Адријан]]
Во [[метеорологија|метеорологијата]], '''тропски циклон''' ('''тропска бура''', '''тајфун''' или '''ураган''', зависно од силата и локацијата) е вид систем на низок [[атмосферски притисок]] што обично се формира во [[Тропи|тропските краишта]]. Иако тие се многу разорни, тропските циклони претставуваат важен дел на системот на [[атмосферска циркулација]], што ја движи топлината од екваторијалниот регион до погорните географски ширини.
За да може да настане еден тропски циклон потребно е да се исполнети следните услови:
* Температурата на водата на површината на океанот со дебелина од најумалку 50 мм треба да изнесува над 26,5 °C. Во тој случај океанот претсатвува доволно голем извор на енергија за развој на циклонот. По формирањето на облаците воздухот се загрева и навлажнува со помош на топлата вода од океанот.
* Распоредот на температурата и влагата во атмосферата треба да биди соодветен за развојот на високите темни кумулонимбуси[[кумулонимбус]]и.
* Оддалеченоста од екваторот треба да изнесува најмалку 500 км.
* Промената на брзината на ветерот во целата тропосфера треба да биде многу мала. Тоа би им овозможило „организирање“ на конвекцијните облаци во циклоснки систем.
[[Категорија:Тропски циклони| ]]
[[Категорија:Бури]]
[[Категорија:Вртлози]]