Тропски циклон: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Hurricane Adrian May 19 915.jpg|thumb|right|325px|Ураганот Адријан]]
Во [[метеорологија|метеорологијата]], '''тропски циклон''' ('''тропска бура''', '''тајфун''' или '''ураган''', зависно од силата и локацијата) е вид систем на низок [[атмосферски притисок]] што обично се формира во [[Тропски областиТропи|тропските областикраишта]]. Иако тие се многу разорни, тропските циклони претставуваат важен дел на системот на [[атмосферска циркулација]], што ја движи топлината од екваторијалниот регион до погорните географски ширини.
Еден од најпознатите урагани е [[УраганотРита (ураган)|Рита]]. Тропскиот циклон кој при површината на земјата има брзина до 17 mм/sс се вика тропска депресија; циклон со брзина до 33 mм/sс се вика тропска бура, а пак циклон со брзина над 33 mм/sс се нарекува ураган (на Атлантикот и во источниот дел од ТихиТихиот океанОкеан) или [[тајфун]] (во северозападниот дел од [[Тихи океан]].
 
== Услови за настанок на циклон ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Тропски циклони| ]]
[[Категорија:Бури]]