Стари Словени: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Sashko1999 (разговор | придонеси)
сНема опис на уредувањето
Sashko1999 (разговор | придонеси)
сНема опис на уредувањето
Ред 20:
[[Податотека:Slavic distribution origin.png|thumb|250px|Историска дистрибуција на словенските јазици. Поголемото е Прашко-Пенковска-Колочинскиот комплекс на култура од шестиот до седмиот век, кој одговара на ширењето на словенските јазични племиња во тоа време. Помалото покажува територијата во која се најдени најстарите словенски хидроними, или имиња на езера и реки (after {{Harvcoltxt|Mallory|Adams|1997|p=524ff}}.]]
 
Некои научници сепак предложуваат дека ''некаде во Источна Европа'', старословенскиот јазик се одделил од староиндоевропскиот до 1500 или 1000 година, најверојатно преку старa Балто=Словенска категорија. Корланд ги става Словените близу до индоевропското потекло: ''Оние Индоевропјани кои останале во тие подрачја после миграциите постанаа говорители на балтословенски ''.
 
Старословенскиот остана изненадно конзервативен или архаичен над еден милениум. Според Корланд, најраниот подарок за диалектални контакти во обичниот словенски јазик можат да бидат датирани не порано од четвртиот век, наводно кој се поврзува со најраните фази на словенските миграции. Анализата на позајмените зборови покажува дека Словените, долго време имале контакт со германските групи, кои се случувале од периодот на прасловенскиот па се покасно. Мнозинството на германските позајмени зборови во словенскиот се од готски корен. Да додадеме, дека има и некои ирански влијанија но не толку колку што се мисли. Истотака оредложената генетска врска меѓу словенските и балтските јазици, може да се каже дека големата сличност меѓу Балтословенски е како резултат на долго временските културни контакти помеѓу овие две групи. Ова би ги ставило Прасловените во меѓусебен контакт, преку лингвистиката,аргеологијата меѓу оние групи кои зборувале балтски, германски и иранските говорни номади во степите.
3.941

уредување