Разлика помеѓу преработките на „Аделаида“

Додадени 436 бајти ,  пред 2 години
→‎Клима: дополнување
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(→‎Клима: дополнување)
 
Жителите на Аделаида родени надвор од [[Австралија]] сочинуваат 23,7% од вкупниот број на население. Најголем сооднос на овие жители во однос на останатите е во северозападните предградија како што се [[Вудвил]] и [[Атол Парк]] и предградијата во близина на главниот работен центар (англ. Central Business District, CBD). Пет најголеми групации родени надвор од [[Австралија]] потекнуваат од [[Англија]] (7,3%), [[грчки]] (2,2%), виетнамски (1,2%), мандарински (0,8%) и кантонски (0,7%).<ref name="ABS">[http://www.censusdata.abs.gov.au/ABSNavigation/prenav/LocationSearch?collection=Census&period=2006&areacode=405&producttype=QuickStats&breadcrumb=PL&action=401 Статистичка поделба на Аделаида] {{конс|3 октомври 2008}}</ref>
 
==Аделаида како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Аделаида“ - песна на австралискиот [[Рок-музика|рок-музичар]] [[Пол Кели]].<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=Qlu8RY_f2EQ&list=PLmrHytmR4E2w2LKuQN6Vjcyd8e0rl6G4Z YouTube, Paul Kelly and The Coloured Girls - Adelaide (пристапено на 12.10.2017)]</ref>
 
== Клима ==