Разлика помеѓу преработките на „Класична механика“

с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
{{Класична механика}}
'''Класична механика''' — дел од [[механика]]та{{ref label|А|а|а}} основанзаснован на [[Њутнови закони|Њутновите закони]] и [[Претворба на Галилеј|принципот на релативност на Галилеј]]. Затоа често се нарекува и „'''Њутнова механика'''“. Другиот дел на механиката е [[Квантна механика|квантната механика]].
 
Класичната механика се дели на: