Разлика помеѓу преработките на „Царство Бугарија“

с
нема опис на уредувањето
(Замена на Image:Flag_of_the_SR_Macedonia.svg со Image:Flag_of_the_Socialist_Republic_of_Macedonia.svg (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed: #4. - To harmoniz...)
с
'''Царство Бугарија''' ([[бугарски јазик|Бугарски]]: ''Царство България'') било царство во [[Југоисточна Европа]] од [[1908]] до [[1947]]. Престолнината на царството била во [[Софија]].
 
После Ослободуењетоослободувањето во [[1878]] според [[Берлински договор|Берлинскиот договор]] Бугарија станала "автономно трибутарно кнежество". Во [[Трновски Устав|Трновскиот Устав]] не било запишано дека земјата е под вазалната зависност од [[Отоманска Империја|Отоманската Империја]], но тоа е факт според актите на меѓународното право. Истовремено по дипломатски и политички пат многу бугарски влади морале да ги негираат одредбите од Берлинскиот договор во однос на вазалноста кон [[Истанбул]].
 
На [[22 септември]] [[1908]] година по анексијата на [[Босна и Херцеговина]] од страна на [[Австро-Унгарија]] и со подршката на [[Русија]], Бугарија ја добила својата независност - [[Цар Фердинанд|Фердинанд]] прочитал манифест во старата престолнина [[Велико Трново]]. Променет бил и Трновскиот Устав, со којшто титулата на Фердинанд била променета од "[[кнез]]" на "[[цар]]" и соодветно официјалното именување на државата - од "[[Кнежество Бугарија]]" на "Царство Бугарија".
3.621

уредување