Разлика помеѓу преработките на „Второ бугарско царство“

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Иван Александар]] ([[1331]]-[[1371]]) успеал да ја прошири земјата на југ. Тој ја водел последната битка со империјата на Византија. Во времето на неговото владеење започнала инвазијата на [[Османлии|Османлиите]]. Најпрвин, Османлиите на полуостровот навлегле во помали дружини на кој им било плаќано за да се борат. Во [[1352]] година, [[Османлии|Османлиите]] ја зазеле првата тврдина на полуостровот, [[Цимпе]]. Следувале војните со Византија. По крајот на неговото владеење Второто бугарско царство се разделило на [[Видинско царство]] управувано од [[Иван Страцимир]], [[Трновско царство]] управувано од [[Иван Шишман]] и [[Добруџанско деспотство]] управувано од страна на [[Добротица]].
 
Во текот на [[1362]]-[[1364]] година, денешниот град [[Пловдив]] бил заземен од страна на Османлиите. По ова, [[Османлии|Османлиите]] се насочиле главно кон западниот дел на Балканскиот полуостровПолуостров, каде по [[Косовска битка|битката]] на [[Косово поле]] во [[1389]] година ја зазеле [[Србија]]. Во [[1393]] година [[Османлии|Османлиите]] го окупирале и зазеле по три месеци опсада [[Трново]]. Во следната година [[Османлии|Османлиите]] го освоиле Добруџанското деспотство и градот [[Никопол]], кое означува дека последниот град или територија од Трновското царство паднало во [[1395]] година. Во [[1396]] година паднало и Видинското царство. По паѓањето на Видинското царство бил ставен крај на Второто бугарско царство.
 
== Стопанство ==
3.558

уредувања