Разлика помеѓу преработките на „Брзина на светлината“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-рентген +рендген)
с
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-рентген +рендген))
 
==Набљудување на натсветлински брзини и експерименти==
Постојат околности кога се чини дека материјата, енергијата или информациите патуваат побрзо од светлината, но не е така. Во делот подолу, за [[#во материјална средина|движењето на светлината во материјални средини]], се вели дека многу бранови брзини можат да ја надминат ''c'' - [[фазна брзина|фазната брзина]] на [[рентгенскирендгенски зраци|X-зраците]] низ стакло често минува со брзина поглема од ''c'', на пример.<ref>
{{Cite book
|last=Хехт |first=Е.