Разлика помеѓу преработките на „Биопсија“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-рентген +рендген)
с (Bot: Migrating 42 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q179991 (translate me))
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-рентген +рендген))
 
При биопсија со земање примерок, [[радиолог]]от користи поголема игла за да земи [[ткиво]] од местото кое се испитув
а. Оваа биопсија секогаш се изведува со [[локална анестезија]]. Обично се земаат повеќе примероци од ткивото од едно место. Некогаш се земаат примероци од различни страни. Зависно од процедурата, иглата може да се наведува со [[ултразвук]] или [[рентгенскирендгенски зраци]] т.е., [[мамограм]].
 
Кога клетките или ткивото ќе бидат земени, примероците се испраќаат во [[лабораторија]] каде ќе бидат испитувани.