Разлика помеѓу преработките на „Електрода“

Додадени 182 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
{{Во изработка}}
[[File:Arc welding electrodes and electrode holder.triddle.jpg|300px|thumb|Електроди кои се користат при [[електролачно заварување]]]]
Електрода е електричен проводник кој се користи за поврзување со неметален дел од колото (пр. полупроводник, електролит, вакуум или воздух). Зборот електрода го дал Вилијам Вавел на барање на научникот Мајкл Фарадеј од грчките зборови електро, што значи килибар и ходос што значи начин. Електрофорот, создаден од Јохан Вилке, е рана верзија на електрода која се користи за проучување на статичко електрично напојување.