Кошарка: Разлика помеѓу преработките

Додадени 202 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: af:Basketbal)
Нема опис на уредувањето
 
'''Кошарката''' е [[Тим|тимски]] спорт во кој пет играчи од два различни тимови се обидуваат да постигнат што повеќе поени преку давање [[кош]], односно преку уфрлање на топката низ хоризонтален обрач, на височина од 3 метра. Од едната страна на теренот до другата, топката се преносува преку топкање и подавање на останатите членови на тимот. Во [[1891]], [[Канада|Канаѓанецот]] [[Џејмс Најсмит]] ја измисли играта кошарка, со 7 правила од кои 6 сеуште се користат денес. Најсмит беше важен пропонент за развитокот на женскатa кошарка, и за раширувањето на играта низ [[Северна Америка]]. Две најсилни кошаркарски лиги во светот се Европската [[Евролига]] и Северно-американската [[Национална Кошаркарска Асоцијација (НБА)|Национална Кошаркарска Асоцијација]]. Кошарката е распространета на сите [[Континент|континенти]] и е најбрзо-растечкиот спорт на земјата. Во Македонија, најсилната кошаркарска лига е [[Македонска Прва Лига (кошарка)|Македонската Прва Лига]].
 
==Актуелни натпреварувања==
 
* [[Кошарка на Летните олимписки игри 2008 (мажи)]]
* [[Евробаскет 2007]]
 
* [[Евробаскет 2005]]
 
==Правила во кошарката==
691

уредување