Разлика помеѓу преработките на „Лигурија“

Додадени 929 бајти ,  пред 11 година
tabela so regioni
с (Бот Додава: it:Liguria)
(tabela so regioni)
 
==Занимливости==
*Лигурија е регион во [[Италија]] кој има највисок процент на стари лица и кој се наоѓа на самото дно на листата на наталитет. Речиси една четвртина од населението е над 65 годишна возраст.
 
*Заливот Ла Специја е наречен уште и „Залив на поетите“ во спомен на англиските поети Шели и Бајрон кои таму престојувале на почетокот на [[1800]].
'''Институции'''
*[http://www.regione.liguria.it/ Официјален сајт на Регионот Лигурија]
 
 
{| style="margin:0 auto; background-color:#A0C544; padding:6px; border:2px solid #7E2217"
| align=center bgcolor="#C11B17"| <font color=white>'''Региони во Италија'''
|-
| align="center"|
[[Абруцо]]&nbsp; [[Базиликата]]&nbsp; [[Калабрија]]&nbsp; [[Кампанија]]&nbsp; [[Емилија-Ромања]]&nbsp; [[Фриули-Венеција Џулија]]&nbsp; [[Лацио]]&nbsp; [[Лигурија]]&nbsp; [[Ломбардија]]&nbsp; [[Марке]]&nbsp; [[Молизе]]&nbsp; [[Пиемонте]]&nbsp; [[Пуља]]&nbsp; [[Сардинија]]&nbsp; [[Сицилија]]&nbsp; [[Тоскана]]&nbsp; [[Трентино-Алто Адиџе]]&nbsp; [[Умбрија]]&nbsp; [[Вале д‘Аоста]]&nbsp; [[Венето]]&nbsp;
|}
<center></center>
 
 
[[Категорија: Италијански региони]]
Анонимен корисник