Разлика помеѓу преработките на „Скијање“

Додаден 1.411 бајт ,  пред 3 години
Дополнување
с (додадена Категорија:Скијање користејќи го HotCat)
(Дополнување)
==Историја==
Скијањето има историја од скоро пет милениума.Сепак современото скиање се создало во Скандинавија, но се смета дека пред 100 века се вежбала во денешна Кина, според стари цртежи.
 
Зборот скијање е еден од Норвешките зборови кои се користат интернационално. Доаѓа од стариот норвешки збор "skíð" што значи одвоено парче дрво.
 
Раните скијачи користеле една долга штека или копје. Првите скијачи со две штеки потекнуваат од 1741.
 
Се до средината на 19 век скијањето се користело за транспорт, и од тогаш се смета за рекреација и спорт. Армиските скијачки трки се одржувале во 18 век во Норвешка, и скијачкото војување било изучувано при крајот на 18 век. Со развојотна опремата за скиање и со поаѓањето на ски лифтовите скиајњето се поделило на два типа, алпинско и нордиско.
 
==Опрема==
Опрема која се користи за скијање:
 
*Скии, кои можат да имаат кожа или восок за полесно лизгање лизгањето.
*Чизми и везови
*Штеки
*Кациги и ски одела
*Ракавици за скиајање
 
 
 
 
 
[[Категорија:Скијање]]
70

уредувања