Благоја Георгиевски: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
(Нова страница: '''Благоја Георгиевски - Буштур''' е Македонски олимпиец кој освоил сребрен медал ...)
 
Нема опис на уредувањето
{{MedalTableTop}}
{{MedalCountry | {{MKD}} }}
{{MedalSport|Машка [[Кошарка]]}}
{{MedalCompetition | [[Олимписки игри]]}}
{{MedalSilver| [[Летни олимписки игри - 1976|Монтреал 1976]]|}}
{{MedalCompetition | [[Европско првенство во кошарка|Европски првенства]]}}
{{MedalSilver|[[Европско првенство во Кошарка - 1971|Западна Германија 1971]]|}}
{{MedalBottom}}
 
'''Благоја Георгиевски - Буштур''' е [[Македонија|Македонски]] олимпиец кој освоил сребрен медал на [[ЛОИ 1976]] во [[Монтреал]], како член на [[Кошарка]]рската репрезентација на [[СФРЈ]]. Негови соиграчи во овој подвиг беа [[Крешимир Косиќ]], [[Дражен Далипагиќ]]... Буштур има освоиено и сребрен медал на [[Европското Првенство во кошарка]] во [[Германија]] во [[1971]]. Буштур настапуваше за [[КК Работнички]], а и беше и амбасабор на [[Специјалните Олимписки Игри]].
 
691

уредување