Разлика помеѓу преработките на „Расејување“

Одземени 62 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Преносни појави користејќи го HotCat)
с
[[Податотека:Scheme_simple_diffusion_in_cell_membrane-en.svg|right|thumb|310px|Шематски приказ на ефектите од дифузијатарасејувањето низ клеточната мембрана.]]
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''ДифузијаРасејување''' ([[Латинскиили јазик|латински]]: duo-два и fussia-спојување)'''дифузија''' претставува процес на движење на [[молекулмолекула|молекули]]и и [[јон]]и од област со повисока [[концентрација]] кон област со пониска концентрација сè додека не се изедначат концентрациите од двете области (средини). Најчесто се среќаваме со дифузијарасејување на два [[раствор]]и, иако има и дифузијарасејување меѓу [[гас]]ови. При дифузијатарасејувањето меѓу раствори, дифундираатсе расејуваат и молекулите и јоните на [[Растворена материја|растворената материја]] и оние на [[растворувач]]от.
[[Податотека:Scheme_simple_diffusion_in_cell_membrane-en.svg|right|thumb|310px|Шематски приказ на ефектите од дифузијата низ клеточната мембрана.]]
'''Дифузија''' ([[Латински јазик|латински]]: duo-два и fussia-спојување) претставува процес на движење на [[молекул]]и и [[јон]]и од област со повисока [[концентрација]] кон област со пониска концентрација сè додека не се изедначат концентрациите од двете области (средини). Најчесто се среќаваме со дифузија на два [[раствор]]и, иако има и дифузија меѓу [[гас]]ови. При дифузијата меѓу раствори, дифундираат и молекулите и јоните на [[Растворена материја|растворената материја]] и оние на [[растворувач]]от.
 
== Во биологијата ==
* Во [[биологија]]та, процеси кои се одвиваат со дифузијарасејување се: транспортотпреносот на [[Кислород|O<sub>2</sub>]] и [[Јаглерод диоксид|CO<sub>2</sub>]] меѓу [[Алвеола|алвеолите]] и [[капилар]]ите (во [[Систем за дишење|системот за дишење]]), транспортот на истите материи меѓу [[клетка]]та и капиларите и др. Ако дифузијатарасејувањето на честичките се врши низ [[Клеточна мембрана|клеточната мембрана]], тогаш станува збор за [[осмоза]].
 
{{Нормативна контрола}}