Разлика помеѓу преработките на „Електрода“

Одземен 21 бајт ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: =Електрода= Електрода е електричен проводник кој се користи за поврзување со немет...)
 
=Електрода=
 
Електрода е електричен проводник кој се користи за поврзување со неметален дел од колото (пр. полупроводник, електролит, вакуум или воздух). Зборот електрода го дал Вилијам Вавел на барање на научникот Мајкл Фарадеј од грчките зборови електро, што значи килибар и ходос што значи начин. Електрофорот, создаден од Јохан Вилке, е рана верзија на електрода која се користи за проучување на статичко електрично напојување.
3

уредувања