Разлика помеѓу преработките на „Освалд Шпенглер“

с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
[[Податотека:Bundesarchiv Bild 183-R06610, Oswald Spengler.jpg|150п|мини|десно|Освалд Шпенглер]]
'''Освалд Шпенглер''' ([[29 мај]] [[1880]] - [[8 мај]] [[1936]]) бил германски историчар и филозоф, а имал посебен интерес и кон математиката, науката и уметноста. Овој германски мислител е најдобро познат по своето дело [[Залезот на Западот]] (''Der Untergang des Abendlandes'') <ref>Освалд Шпенглер, Залезот на Западот, том први, Кродо - Скопје, 2007</ref>, објавено во 1918 и 1922 година, во кое што тој предложил нова теорија според која животниот век на цивилизациите е ограничен и на крајот тие се распаѓаат <ref>[[Крајот на историјата и последниот човек]]</ref>. Во 1920 година, Шпенглер го објавил делото ''Прусизам и Социјализам'' (''Preußentum und Sozialismus''), каде што ја разгледува националистичката верзија на [[социјализмот]] и [[авторитаризам]]. Шпенглер творел во периодот меѓу двете светски војни и ја подржувал германската хегемонија во Европа. Некои [[Нацизам|нацисти]], како што е [[Гебелс]], истакнувале дека Шпенглер е нивен ителектуален претходник, меѓутоа по доаѓањето на [[Адолф Хитлер]] на власт, Шпенглер бил прогонуван, поради неговото одбивање да ги подржи нацистичките идеи за расна супериорност и неговото критичко дело ''Време за одлука'' <ref> ''Jahre der Entscheidung'', 1933 - ''[[The Hour of Decision]]'' (tr. by C.F. Atkinson) at the [http://www.archive.org/stream/TheHourOfDecision/HOD#page/n1/mode/2up Internet Archive]</ref>.
 
== Извори ==
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Освалд Шпенглер]]
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Шпенглер, Освалд}}
[[Категорија:Освалд Шпенглер| ]]
[[Категорија:Германски националисти]]