Разлика помеѓу преработките на „Роки“

Додаден 3.201 бајт ,  пред 2 години
дополнување
с (Bot: Migrating 41 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q188652 (translate me))
(дополнување)
| gross = $225.000.000<ref>{{цитирана веб страница |title=Роки – Бокс Офис датум, новости, информации за тимот |work=„The Numbers“ |publisher=„Nash Information Services“ |url=http://www.the-numbers.com/movies/1976/0RKY1.php |accessdate=1 септември, 2010}}</ref>
}}
'''Роки''' ([[англиски]]: ''Rocky'') е [[америка]]нски [[Спортски филм|спортски]] [[филм]] од [[1976]] година, во [[режија]] на [[Џон Ејвилдсен]], а по [[сценарио]]то на Силвестер Сталоне. Главните улоги ги играат: [[Силвестер Сталоне]], Талија Шаер, Берт Јанг, Карл Видерс и Бурџис Мередит. Сталоне го напишал сценариото за само три дена, а продуцентите на филмот сакале главниот лик да го игра [[Џејмс Кан]], но Сталоне не го прифатил тоа. Со овој филм, Сталоне станал голема филмска ѕвезда, а „Роки“ добил награди „[[Оскар]]“, и тоа во категориите: најдобар филм, најдобра режија и најдобра [[монтажа]]. По успехот на овој филм, Сталоне снимил уште неколку продолженија кои, исто така, имале голем комерцијален успех.<ref>[http://raspored.hrt.hr/?raspored=1&mreza=3&datum=2017-04-06 HRT, Официјална интернет-страница (пристапено на 5.4.2017)]</ref>
'''Роки''' е [[америка]]нски [[Спортски филм|спортски]] [[филм]] од [[1976]], режиран од [[Џон Ејвилдсен]], во кој главниот карактер го глуми [[Силвестер Сталоне]], истиот кој и го напишал сценариото.
 
==Содржина==
Роки Балбоа (го игра Сталоне) има 30 години и живее во сиромашниот дел на [[Филаделфија]]. Одвреме-навреме, тој наплаќа долгови за сметка на некој [[криминал]]ец. Неговата љубов е [[бокс]]от, но иако настапил на многу мечеви, тој не успеал да се прослави. Неговиот стар тренер Мики (го игра Мередит) верува дека Роки има голема дарба, но дека самиот се упропастил и затоа го презира. Роки е вљубен во срамежливата Ејдриен (ја игра Шаер), сестрата на својот пријател Поли (го игра Јанг), но нивната врска се врти во круг. Во меѓувреме, светскиот шампион во бокс, Аполо Крид (го игра Видерс), треба да боксува во Филаделфија со својот предизвикувач, но тој е повреден и не може да настапи. Од [[Реклама|рекламни]] причини, Аполо одлучува да боксува со непознат боксер, а случајно изборот паѓа на Роки, можеби поради неговиот прекар „Италијански пастув“. По разговорот со својот тренер, Роки го сфаќа сериозно предизвикот и почнува да тренира. Во текот на мечот, на почетокот Роки губи, но потоа прави пресврт и станува светски шампион.<ref>[http://raspored.hrt.hr/?raspored=1&mreza=3&datum=2017-04-06 HRT, Официјална интернет-страница (пристапено на 5.4.2017)]</ref>
 
== Наводи ==
[[Категорија:Добитници на оскар за најдобар филм]]
[[Категорија:Филмови поврзани со спорт]]
[[Категорија:Филмови со Силвестер Сталоне]]
[[Категорија:Филмови на англиски јазик]]
[[Категорија:Филмови снимени во Пенсилванија]]