Разлика помеѓу преработките на „Баскервилски пес“

Додадени 30 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
(Нова страница: '''Баскервилско куче''' е криминалистички роман од Сер Артур Конан Дојл, издаван во списани...)
 
Главна инспирација било мочуриштето Фокс Тор за пишување на романот. Имотот на Бскервил е или имотот на Хејфорд Хол или на Брук Менор, што и двете се во близина на Баскфестлија. Во ова дело повторно се појавува [[Шерлок Холмс]] со [[Др. Вотсон]]. Конан Дојл ги вметнал повторно поради нивниот претходен успех.
 
{{книга-никулец}}
 
[[Категорија:Романи]]