Разлика помеѓу преработките на „Ирски јазик“

Додадени 10 бајти ,  пред 3 години
→‎Морфологија: Исправена грешка при пишување
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(→‎Морфологија: Исправена грешка при пишување)
Ознаки: Мобилно уредување Уредување од мобилен извршник
 
Именките можат да бидат во машки или женски род (средниот се има изгубено). Родовата разлика е донекаде изразена во завршетоците на зборовите: ''-án'' и ''-ín'' за машки, а ''-óg'' за женски.
 
Друга особеност што ирскиот ја дели со останатите келтски јазици е употребата на предлошки заменки ({{јаз|ga|''forainmneacha réamhfhoclacha''}}), whichкои areво essentiallyсуштина се изменети (коњугирани) предлози. На пример, зборот за „кај“ е {{јаз|ga|''ag''}}, кој со право лице еднина станува {{јаз|ga|''agam''}} „кај мене“. Кога се користи со глаголот {{јаз|ga|''bí''}} („да се биде“) {{јаз|ga|''ag''}} означува своина, односно македонското „има“.
 
*{{јаз|ga|''Tá leabhar'' agam.}} „Јас имам книга.“ (букв. „Има книга [кај] мене.“)
Анонимен корисник