Разлика помеѓу преработките на „Алберто Контадор“

нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
Ознака: Изворно уредување 2017
{{Инфокутија за велосипедист
| name = Алберто Контадор
| image = 2015 Tour de France team2017, presentation,contador Alberto(36124024546) Contador(cropped).jpg
| caption = Контадор на [[Тур де Франс 20152017]]
| fullname = Алберто Контадор Веласко
| nickname = Ел Пистолеро (''El Pistolero'')
| birth_date = {{birth date and age|1982|12|6|df=yes}}
:[[Генерален пласман на Тур де Франс|Генерален пласман]] ([[Тур де Франс 2007|2007]], [[Тур де Франс 2009|2009]])
:[[Пласман за млад возач на Тур де Франс|Пласман за млад возач]] ([[Тур де Франс 2007|2007]])
::3 индивидуални етапи ([[Тур де Франс2007Франс 2007|2007]], [[Тур де Франс 2009|2009]])
:'''[[Вуелта а Еспања]]'''
:[[Генерален пласман на Вуелта а Еспања|Генерален пласман]] ([[Вуелта а Еспања 2008|2008]], [[Вуелта а Еспања 2012|2012]], , [[Вуелта а Еспања 2014|2014]])
:[[Комбиниран пласман на Вуелта а Еспања|Комбиниран пласман]] ([[Вуелта а Еспања 2008|2008]], [[Вуелта а Еспања 2014|2014]])
::56 индивидуални етапи ([[Вуелта а Еспања 2008|2008]], [[Вуелта а Еспања 2012|2012]], [[Вуелта а Еспања 2014|2014]], [[Вуелта а Еспања 2017|2017]])
'''[[Етапна трка|Етапни трки]]'''
:[[Париз-Ница]] ([[Париз-Ница 2007|2007]], [[Париз-Ница 2010|2010]])
:[[Светски ранкинг UCI]] ([[Светски ранкинг UCI 2009|2009]])
:[[Златен велосипед]] (2007, 2008, 2009, 2014)
| updated = 329 августсептември 2017
}}
 
 
Во август 2016 година, Контадор ја освоил трката Вуелта а Бургос, победувајќи ги [[Бен Херманс]] и [[Серхио Пардилја]] за само една секунда.<ref>{{нмс|url= http://www.cyclingnews.com/races/vuelta-a-burgos-2016/stage-5/results/|title=Contador wins Vuelta a Burgos title by one second|date=6 август 2016|website= cyclingnews.com|accessdate=6 август 2016}}</ref> Завршил четврти на [[Вуелта а Еспања 2016]].<ref name=trek>{{нмс|url= https://www.theguardian.com/sport/2016/sep/15/alberto-contador-switches-to-race-for-trek-segafredo-2017|title=Alberto Contador will switch to race for Trek-Segafredo in 2017|date=15 септември 2016|website=theguardian.com|accessdate=15 септември 2016}}</ref>
 
=== Сезона 2017 ===
 
Во текот на [[Тур де Франс 2016]] било наведено дека Контадор ќе вози за {{ct|TFS|2016}} за сезоната 2017,<ref>http://www.cyclingnews.com/news/contador-signs-with-trek-segafredo-on-tour-de-france-rest-day/</ref> додека договорот бил потврден од екипата во септември, заедно со трансфер на колегата [[Хесус Ернандез (велосипедист)|Хесус Ернандез]] и спортскиот директор на Тинкоф, Стевен де Јонг.<ref name=trek />
: 2. Краен пласман [[Волта а Каталуња 2016|Волта а Каталуња]]
: 2. Краен пласман [[Трка околу Баскија 2016|Трка околу Баскија]]
: 5. Краен пласман [[Вуелта а Еспања 2017|Вуелта а Еспања]]
::1. Етапа 20
::[[Податотека:Jersey green number.svg|20п]] Награда за борбеност на цела трка
: 9. Краен пласман [[Тур де Франс 2017|Тур де Франс]]
::[[Податотека:Jersey red number.svg|20п]] [[Награда за борбеност на Тур де Франс|Награда за борбеност]] на етапа 13 и 17
{{Palmares end}}
 
=== Распоред на резултатите на големите трки ===
 
{| class="wikitable plainrowheaders"
! scope="col" align="center" colspan=15|Распоред на резултатите на големите трки
|-
! scope="col" | [[Голема трка (велосипедизам)|Голема трка]]
! scope="col" | 2004
!2005
! scope="col" | 2005
!2006
! scope="col" | 2006
!2007
! scope="col" | 2007
!2008
! scope="col" | 2008
!2009
! scope="col" | 2009
!2010
! scope="col" | 2010
!2011
! scope="col" | 2011
!2012
! scope="col" | 2012
!2013
! scope="col" | 2013
!2014
! scope="col" | 2014
!2015
! scope="col" | 2015
!2016
! scope="col" | 2016
!2017
! scope="col" | 2017
|- style="text-align:center;"
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey pink.svg|20п|link=Генерален пласман на Џиро д’Италија]] '''[[Џиро д’Италија|Џиро]]'''
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
|bgcolor=pink | [[Џиро д’Италија 2008|'''1''']]
| style="background:pink;"|[[Џиро д’Италија 2008|'''1''']]
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
|<s>[[Џиро д’Италија 2011|ДСК]]</s>
| <s>&nbsp;[[Џиро д’Италија 2011|1]]&nbsp;</s>
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
|bgcolor=pink | '''[[Џиро д’Италија 2015|1]]'''
| style="background:pink;"|'''[[Џиро д’Италија 2015|1]]'''
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
|- style="text-align:center;"
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey yellow.svg|20п|link=Генерален пласман на Тур де Франс]] '''[[Тур де Франс|Тур]]'''
| —
|[[Тур де Франс 2005|30]]
| [[Тур де Франс 2005|31]]
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="background:yellow;"| [[Тур де Франс 2007|'''1''']]
| style="text-alignbackground:centeryellow;"|[[Тур де Франс 2007|'''1''']]
| —
| style="background:yellow;"| [[Тур де Франс 2009|'''1''']]
| style="background:yellow;"|<s>[[Тур де Франс 20102009|ДСК'''1''']]</s>
| "|<s>&nbsp;[[Тур де Франс 20112010|ДСК1]]&nbsp;</s>
| <s>&nbsp;[[Тур де Франс 2011|5]]&nbsp;</s>
| style="text-align:center;" |—
| —
| align="center" style="background:#ddddff;"|[[Тур де Франс 2013|4]]
| style="background:#ddf;"|[[Тур де Франс 20142013|СО4]]
| align="center" style="background:#ddddff;"|[[Тур де Франс 20152014|4СО]]
| style="text-alignbackground:center#ddf;" |[[Тур де Франс 20162015|СО5]]
| align="center" style="background:#ddddff;"|[[Тур де Франс 20172016|9СО]]
| style="background:#ddf;"|[[Тур де Франс2017|9]]
|- style="text-align:center;"
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey red.svg|20п|link=Генерален пласман на Вуелта а Еспања]] '''[[Вуелта а Еспања|Вуелта]]'''
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
|bgcolor=gold | [[Вуелта а Еспања 2008|'''1''']]
| style="background:gold;"|[[Вуелта а Еспања 2008|'''1''']]
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
|bgcolor=red | [[Вуелта а Еспања 2012|'''1''']]
| style="background:red;"|{{font colour|white|'''1'''|link=Вуелта а Еспања 2012}}
| style="text-align:center;" |—
| —
|bgcolor=red | [[Вуелта а Еспања 2014|'''1''']]
| style="background:red;"|{{font colour|white|'''1'''|link=Вуелта а Еспања 2014}}
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="background:#ddf;"|[[Вуелта а Еспања 2016|4]]
| style="text-alignbackground:center#ddf;"|[[Вуелта а Еспања 2017|4]]
|}-
! scope="col" colspan=15 align="center"|Распоред на резултатите на поголемите етапни трки
 
|-
Поништени резултати = <del>прецртани</del>; СО = се откажал; — = не учествувал
! scope="col" | Трка
 
! scope="col" | 2004
=== Други етапни трки ===
! scope="col" | 2005
 
! scope="col" | 2006
{| cellpadding="3" cellspacing="0" border="1" style="font-size: 95%; border: #aaa solid 2px; border-collapse: collapse;"
! scope="col" | 2007
|- style="background:#eee;"
! scope="col" | 2008
!Трка
! scope="col" | 2009
!2004
! scope="col" | 2010
!2005
! scope="col" | 2011
!2006
! scope="col" | 2012
!2007
! scope="col" | 2013
!2008
! scope="col" | 2014
!2009
! scope="col" | 2015
!2010
! scope="col" | 2016
!2011
! scope="col" | 2017
!2012
|- style="text-align:center;"
!2013
! scope="row" | {{cjersey|yellow}} [[Париз-Ница]]
!2014
| [[Париз-Ница 2004|26]]
!2015
| [[Париз-Ница 2005|15]]
!2016
| [[Париз-Ница 2006|24]]
!2017
|- align="center"
| style="text-align:center;" | '''[[Париз-Ница]]'''
| style="text-align:center;" |[[Париз-Ница 2004|26]]
| style="text-align:center;" |[[Париз-Ница 2005|15]]
| style="text-align:center;" |[[Париз-Ница 2006|24]]
| style="background:yellow;" |[[Париз-Ница 2007|'''1''']]
| —
| style="text-align:center;" |—
| style="background:#ddf;" |[[Париз-Ница 2009|4]]
| style="background:yellow;" |[[Париз-Ница 2010|'''1''']]
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| style="background:#ddf;" |[[Париз-Ница 2016|'''2''']]
| style="background:#ddf;" |[[Париз-Ница 2017|'''2''']]
|- alignstyle="text-align:center;"
|! stylescope="text-align:center;row" | '''{{cjersey|blue}} [[Тирено-Адријатико]]'''
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| style="background:#ddf;" |[[Тирено-Адријатико 2013|'''3''']]
| style="background:yellowdodgerblue;" |[[Тирено-Адријатико{{font 2014colour|white|'''1''']]|link=Тирено-Адријатико 2014}}
| style="background:#ddf;" |[[Тирено-Адријатико 2015|5]]
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
|- alignstyle="text-align:center;"
|! stylescope="text-align:center;row" | '''{{cjersey|Volta a Catalunya}} [[Волта а Каталуња]]'''
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| style="backgroundtext-align:yellowcenter;" |<s>&nbsp;[[Волта а Каталуња 2011|'''1''']]&nbsp;</s>
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| style="background:#ddf;" |[[Волта а Каталуња 2014|'''2''']]
| style="background:#ddf;" |[[Волта а Каталуња 2015|4]]
| style="background:#ddf;" |[[Волта а Каталуња 2016|'''2''']]
| style="background:#ddf;" |[[Волта а Каталуња 2017|'''2''']]
|- alignstyle="text-align:center;"
|! stylescope="text-align:center;row" | '''{{cjersey|yellow}} [[Трка околу Баскија]]'''
| —
| style="text-align:center;" |—
| style="background:#ddf;" |[[Трка околу Баскија 2005|'''3''']]
| style="background:#ddf;" |[[Трка околу Баскија 2006|5]]
| style="text-align:center;" |[[Трка околу Баскија 2007|14]]
| style="background:yellow;" |[[Трка околу Баскија 2008|'''1''']]
| style="background:yellow;" |[[Трка околу Баскија 2009|'''1''']]
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| style="background:#ddf;" |[[Трка околу Баскија 2013|5]]
| style="background:yellow;" |[[Трка околу Баскија 2014|'''1''']]
| —
| style="text-align:center;" |—
| style="background:yellow;" |[[Трка околу Баскија 2016|'''1''']]
| style="background:#ddf;" |[[Трка околу Баскија 2017|'''2''']]
|- alignstyle="text-align:center;"
|! stylescope="text-align:center;row" | '''{{cjersey|yellow}} [[Тур де Романди]]'''
| —
| style="text-align:center;" |—
| style="background:#ddf;" |[[Тур де Романди 2005|4]]
| style="background:#ddf;" |[[Тур де Романди 2006|'''2''']]
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
|- alignstyle="text-align:center;"
|! stylescope="text-align:center;row" | '''{{cjersey|Dauphine}} [[Критериум ди Дофине]]'''
| —
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |[[Критериум ди Дофине Либере 2005|СО]]
| —
| style="text-align:center;" |—
| style="background:#ddf; " |[[Критериум ди Дофине Либере 2007|6]]
| —
| style="text-align:center;" |—
| style="background:#ddf;" |[[Критериум ди Дофине Либере 2009|'''3''']]
| style="background:#ddf;" |[[Критериум ди Дофине 2010|'''2''']]
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| style="text-alignbackground:center#ddf;" |[[Критериум ди Дофине 2013|10]]
| style="background:#ddf;" |[[Критериум ди Дофине 2014|'''2''']]
| —
| style="text-align:center;" |—
| style="background:#ddf;" |[[Критериум ди Дофине 2016 |5]]
| style="text-align:center;" |[[Критериум ди Дофине 2017|11]]
|- alignstyle="text-align:center;"
|! stylescope="text-align:center;row" | '''{{cjersey|yellow}} [[Тур де Свис]]'''
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| style="text-align:center;" |[[Тур де Свис 2006|22]]
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
| —
| style="text-align:center;" |—
|}
 
Поништени резултати = <del>прецртани</del>; СО = се откажал; — = не учествувал
 
== Наводи ==