Разлика помеѓу преработките на „Книжевност“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-Философија +Филозофија)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф))
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-Философија +Филозофија))
 
=== Други видови на прозна литература ===
[[ФилософијаФилозофија]], [[историја]], [[новинарство]], како и легалните и научни трудови традиционално се сметаат за литература. Во нив спаѓаат некои од најстарите прозни записи во постоење; романите и прозните приказни се наречени „фикција“ со цел да се прави разлика меѓу нив и фактичкиот запис, кој писателите историски го сметаат за проза.
 
== Извори на литература ==