Разлика помеѓу преработките на „Готлоб Ернст Шулце“

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-Философија +Филозофија)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф))
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-Философија +Филозофија))
 
'''Готлоб Ернст Шулце''' ([[герм.]] ''Gottlob Ernst Schulze'', [[23 август]] [[1761]] &mdash; [[14 јануари]] [[1833]]) е [[германци|германски]] филозоф, претставник на [[скептицизам|скептицизмот]]. Роден е во месноста [[Хелдрунген]] (денес во [[Тирингија]]). Професорувал во [[Витенберг]], [[Хелмштет]] и [[Гетинген]].<ref>''Encyclopedia of Philosophy'', том 7, New York: Macmillan, 1972</ref> Неговото највлијателно дело е „[[Енесидем (книга)|Енесидем]]“ (''Aenesidemus''), каде авторот преку [[скептицизам|скептична]] полемика се обидува да ги побие исказите во „[[Критика на чистиот разум]]“ од [[Имануел Кант]] и „Философија„Филозофија на елементите“ од [[Карл Леонхард Рајнхолд]].
 
Во Гетинген, Шулце станал ментор на идниот филозоф [[Артур Шопенхауер]] кого го посоветувал да се задржи на изучувањето на [[Платон]] и Кант. Овој совет имал големо влијание во филозофијата на Шопенхауер. Во зимскиот семестар 1810/1811, Шопенхауер кај Шулце изучувал и [[психологија]] и [[метафизика]].<ref>Schopenhauer, ''Manuscript Remains'', Vol. 2, Berg, 1988, ISBN 0-85496-539-4</ref>