Трактат: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 5 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф)
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф))
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Трактат''' претставува систематична [[анализа]] на извесна [[тема]]. Познати писатели на трактати се [[философфилозоф]]ите како [[Сун-це]], [[Аристотел]], [[Џон Лок]], [[Дејвид Хјум]], [[Рене Декарт]], [[Вилијам Годвин]], [[Карл Маркс]] и други. Трактати исто така пишувале и низа [[теолог|теолози]] на теми поврзани со извесни аспекти на [[вера]]та.
 
{{Фило-никулец}}