Разлика помеѓу преработките на „Сун-цу“

Нема измена во големината ,  пред 4 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф)
с
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф))
Сун-цувото дело, „Умешноста на војувањето“, нанзачено како ''бинг фа'' или „воена стратегија“, ни дава еден вид увид во периодот во кој авторот живеел.
 
Некои академици веруваат дека книгата е всушност дело на некои анонимни [[Кинеска философијафилозофија|кинески философифилозофи]] и дека Сун-цу не постоел вистински. Интересно е дека постојат повеќе докази во полза на оваа теорија, отколку во полза на теоријата дека тој бил вистинска историска личноост. Во [[Лајонел Џајлс]]овиот вовед на неговиот превод „Умешноста на војувањето“ од 1910, тој ја обработува нејасноста и сомнителноста на авторството на оваа книга.
Според некои Сун-цу бил предок на [[Сун Кван]], основоположникот на [[Ву (кралство)|кралството Ву]], кое било едно од трите сопернички супер-династии за времето на [[Три Кралства|Трите Кралства]].