Симон Дракул: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 5 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф)
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-романсиер +романописец))
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф))
[[Податотека:Биста во Лазарополе.jpg|мини|лево|220px|Негова биста во родното Лазарополе]]
 
Роден е во [[Лазарополе]] на [[24 септември]] [[1930]] година. Починал во [[Скопје]] на [[11 јануари]] [[1999]] година. Гимназија учел во [[Охрид]] и во Скопје. Завршил [[Филолошки факултет]] во Скопје. [[Доктор]] по философскифилозофски науки. Работел во весниците „Млад борец“ и „Нова Македонија“, бил уредник во издавачката куќа „Кочо Рацин“ и директор на [[драма]]та во [[Македонски народен театар|Македонскиот народен театар]] во Скопје. Член на редакцијата на списанието „Современост“. Бил научен советник во [[Институт за национална историја|Институтот за национална историја на Македонија]]. Бил претседател на [[ДПМ]]. Член на ДПМ од 1953 година. <ref>[http://www.macedonium.org/Macedonium.aspx?jazik=2&kid=4&pid=12&ppid=154&tid=473 Симон Дракул - биографија]</ref>
 
== Библиографија ==