Разлика помеѓу преработките на „Саед Џалили“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф))
'''Саед Џалили''' ([[фарси]] -سعید جلیلی е роден на {{роден на|6|септември|1956}} во [[Мешхед]], [[Иран]]). Тој е ирански [[државник]] и [[секратар]] на [[Виш совет за национална безбедност на Иран|Вишиот совет за национална безбедност]] на [[Иран]] од [[20 октомври]] [[2007]]. пред тоа секретар беше [[Али Лариџани]].
 
Завршил на [[Техерански универзитет|Техеранскиот универзитет „Имам Садик“]] и е доктор по [[философијафилозофија]] во областа [[Политологија]]. За време на [[Иранско-ирачка војна|Иранско-ирачката војна]] служел во '''Гардата на Исламската револуција'''. Бил и главен администратор во [[Висок раководител на Иран|високото раководство]], а и '''заменик министер за надворешни работи''' во одделот за [[Европа]] и [[Америка]].