Разлика помеѓу преработките на „Имхотеп“

Нема измена во големината ,  пред 4 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф)
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф))
''Канцелар на Кралот на Долен Египет, Прв по Кралот на Горен Египет, Управник на Великата Палата, Наследен благородник, Висок свештеник на Хелиополис, Градител, Главен столар, Главен вајар и Главен изработувач на вазни''.
 
Имхотеп е единствениот смртник прикажан на подложниот камен на кралевата статуа и еден од малкуте обични граѓани воздигнати до божество по смртта. Центар на неговиот култ бил [[Мемфис]]. Од Првиот преоден период па натаму, Имхотеп бил длабоко почитуван и како [[поет]] и [[философфилозоф]]. За неговите изреки се зборувало во песните:
 
''Ги имам чуено зборовите на Имхотеп и Хордедеф со чии расправи луѓето толку зборуваат.'' <ref>''Ancient Egypt'' од Barry J. Kemp, Routledge 2005, стр. 159</ref>