Жан Батист Ламарк: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 5 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф)
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф))
[[Податотека:Jean-baptiste_lamarck2.jpg|мини|десно|Портрет на Ламарк]]
'''Жан Батист Ламарк''' ({{lang-fr|Jean-Baptiste de Lamarck}}; [[1 август]] [[1744]] - [[18 декември]] [[1829]]), француски [[природонаучник]] и [[философфилозоф]], основач на учењето за развитокот на живите суштества.
 
Според Ламарк, живите суштества ја менуваат структурата и некои органи, зависно од животните потреби, а потребите се менуваат со промена на околината.