Разлика помеѓу преработките на „Државник“

Нема измена во големината ,  пред 4 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф)
с (Робот: Преместване на 1 междуезикови препратки към Уикиданни, в d:q372436.)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф))
 
== Мисли ==
* [[Аристотел]] — „Државникот е најзаинтересиран да создаде [[морал|морален карактер]] кај неговите [[државјанство|граѓани]], имено наклонетост кон [[доблест]] и извршување на доблесни [[дело (философијафилозофија)|дела]].“
* [[Хари Труман]] — „Политичар е човек кој се разбира од управување. Државник е политичар починат пред најмалку 15 години.“
* [[Хенри Кисинџер]] — „Должноста на државникот е да го премости јазот помеѓу доживувањето и визионерството.“