Разлика помеѓу преработките на „Вистина“

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф))
'''Вистина''' е поим од врвно значење во области како [[философијафилозофија]], [[наука]], [[право]] и [[религија]]. Во главно се разбира како склоп на [[Факт|факти]] и израз на она што е, што постои и што може да се утврди, наспроти лагата која го преставува она што не е и што не може да се утврди.
 
==Вистината како тема во уметноста и во популарната култура==