Разлика помеѓу преработките на „Бенџамин Френклин“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф))
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:Franklin-Benjamin-LOC.jpg|мини|200п|десно|Бенџамин Франклин - еден од авторите на Декларацијата за независност на САД.]]
'''Бенџамин Френклин''' ([[Англиски јазик|англиски]]: ''Benjamin Franklin'') ([[Бостон]], {{роден на|17|јануари|1706}} – [[Филаделфија]], {{починал на|17|април|1790}}) бил [[САД|американски]] [[државник]], [[философфилозоф]], [[физичар]], [[економист]] и [[писател]].
 
Покрај [[Томас Џеферсон|Џеферсон]], автор е на американската „[[Декларација за независност]]“. Со години тој се занимавал со демократизација на Уставот и укинување на [[ропство]]то.