Џон Далтон: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 4 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф)
Нема опис на уредувањето
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф))
}}
 
'''[[Џон Далтон]]''' ({{роден во|Иглсфилд}}, {{роден на|6|септември|1766}} - {{починал на|27|јули|1844}}), [[Англија|англиски]] [[хемичар]] и [[физичар]], еден од основачите на атомската теорија на [[материја]]та, што прв ја постави врз [[експеримент]]ална основа. Своето сфаќање го изнесе во делото „''Нов систем на философијатафилозофијата и на хемијата''“, каде го објасни Прустовиот закон на постојани пропорции и го постави законот за зголемени пропорции. Прв ги одредуваше [[атомска маса|атомските тежини]] на [[хемиски елемент]]и. Ги испитуваше основите на [[гас]]овите, го постави законот за парцијалните притисоци и се занимаваше со [[метеорологија]]. Бидејќи страдаше од слепило за боја, ја проучуваше и таа [[аномалија]], која според него е наречена [[далтонизам]].
 
== Наводи ==