Разлика помеѓу преработките на „Јохан Бајер“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф))
 
[[Податотека:Uranometria orion.jpg|мини|десно|Илустрација на соѕвездието [[Орион (соѕвездие)|Орион]] во Бајеровата „Уранометрија“]]
 
'''Јохан Бајер''' ([[герм.]] ''Johann Bayer''), ([[1572]] – [[7 март]] [[1625]]) бил [[Германија|германски]] [[правник]] и [[астрономија|астрономски]] картограф. Роден е во 1572 г во Рајн, [[Баварија]]. Во 1592 запишал философскифилозофски студии во [[Инголштат]], а подоцна се преселил во [[Аугсбург]] и станал правник. Таму почнал да ја изучува и практикува астрономијата. Во 1612 станал правен советник на градската управа на Аугсбург. Починал во 1625.
 
Бајер е најпознат по неговиот [[ѕвездена карта|ѕвезден атлас]] „[[Уранометрија]]“ (''Uranometria'', 1603), што претставува првиот [[атлас]] на сета [[небесна сфера]].<ref>Asimov, ''Asimov's Biographical Encyclopedia of Science and Technology'', II преработено издание</ref> Во него вовел нов систем на означување на ѕвездите, подоцна наречен „[[Бајерово означување]]“. Во делото се вклучени 12 нови соѕвездија од јужниот крај на небото што не им биле познати на старогрчките и римските астрономи.