Разлика помеѓу преработките на „Елизабета Боуз-Лајон“

с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Glamis1.jpg|мини|лево|[[Замокот Гламис]]]]
Елизабета Ангела Маргарет Боуз-Лајон била најмладата ќерка и деветто од десетте деца на [[Клод Боуз-Лајон]], [[лорд Гламис]] (подоцна [[14-ти гроф од Стратмор и Кингхор]]) и неговата сопруга [[Сесилија Кевендиш-Бентинк]]. Мајка ѝ била наследничка од [[британскиот премир]] [[Вилијам Кевендиш-Бентинк, трети војвода од Портланд]] и [[главниот гувернер на Индија]], [[Ричард Велесли, првиот маркиз Велесли]], постар брат на друг премиер, [[Артур Велесли, првиот војвода од Велингтон]].
Нејзиното родно место не е со сигурност познато, но се претпоставува дека е родена или во домот на нејзините родители во [[Вестминстер]], палатите Белграв и градините Гросвенор или во кочија на патот до болницата. Други можни локации се куќата Форбс во [[Хем]], [[Лондон]], домот на нејзината баба по мајка, [[госпоѓата Скот]]. Нејзиното раѓање било регистрирано во [[Хитчин]] (''англиски'': [[Hitchin]]), [[Британија]], близу [[англискатавелепоседнички селкадом|велепоседничкиот куќадом]] Стратмор, [[гробот на Св. Пол Валден]], кое исто така било дадено како нејзино родно место во [[пописот следната година]].
 
На 23 сепември 1900 година била крстена во локалнта парохиска црква Сите Светци, а нејзините кумови ја вклучиле и нејзината тетка од страната на татко ѝ, леди Мод Боуз-Лајон и братучедабратучетка ѝ, госпоѓата Артур Џејмс.
Голем дел од детството го поминала во [[Св.Пол ]]и [[замокот Гламис]], шкотскиот дом на грофот наследен од неговиот прадедо. Се школувала дома на [[грчки јазик]] од делото на ''[[КсенофонАнабаза]]'' на [[„Анабисис“Ксенофон]]от. Најомилени предмети ѝ биле литература и писание. Кога нејзиното образование било под надзор на германско-еврејската гувернанта, Кате Кублер, таа успеала да ги положи [[локалните испити на Оксфорд]] на 13 години.
На нејзиниот 14-ти роденден, Британија ѝ [[објавила војна]] на Германија. Четворица од нејзините браќа служеле во војската. Нејзиниот најстар брат, [[Фергус]], офицер во пешадискиот полк [[BlackЦррна Watchстража]], бил убиен кај [[битката кај Лус]] во 1915 година. Другиот брат, Мајкл, бил пријавен за исчезнат во акција на 28 април 1917 година. Три недели подоцна семејството открило дека тој бил заробен откако бил ранет. Остатокот од војната го поминал како [[воен затвореник]]. Замокот Гламис бил претворен во санаториум за ранети војници во чија обнова потпомогнала Елизабета. Таа била од голема помош во организирањето за спасување на остатоците од замокот за време на голем пожар кој го зафатил замокот на 16 септември 1916 година. Еден од војниците кој таа го лекувала напишал во неговата книга дека таа била жена со „дијаманти обесени на неа која се вози во кочија и живее во најдобрата куќа во земјата.“
==Брак со принцот Алберт==
''Главна статија: [[Свадбата на принцот Алберт, војвода од Јорк и леди Елизабета Боуз-Лајон]]''