Видое Видичевски: Разлика помеѓу преработките

с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-романсиер +романописец)
[проверена преработка][проверена преработка]
(#1Lib1Ref)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-романсиер +романописец))
| footnotes =
}}
'''Видое Видичевски''' е поет, раскажувач, романсиерроманописец и драмски писател. Роден е на {{роден на|8|јануари|1931}} година во [[Охрид]]. Завршил Филозофски факултет во [[Скопје]]. Член на [[ДПМ]] од [[1959]] година.<ref>Маринела Јовановиќ, Нада Филева: „Мал охридски литературно-научен лексикон“, Охрид, 2002</ref>
 
== Библиографија ==