Разлика помеѓу преработките на „Јане Сандански“

нема опис на уредувањето
(rv)
}}
{{Јане}}
[[Податотека:Yane Sandanski Signature (vectorized).svg|300px|мини|десно|Подпис на Сандански]]
[[Податотека:Yane Sandanski dead place.JPG|300px|мини|десно|Местото на кое починал Сандански]]
'''Јане Сандански''', познат како '''''Пиринскиот цар''''', '''''Сандан-паша''''' и '''''Старикот''''' <ref>Јане Сандански, Павел Делирадев, Македонски научен институт, Софија, 1946</ref> ([[18 мај]] [[1872]] - [[10 април]] [[1915]]) — македонски национален херој, војвода и водач на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]].