Разлика помеѓу преработките на „Хановер“

Додадени 4 бајти ,  пред 2 години
с
[[TUI AG]] го има своето седиште во Хановер.<ref>"[http://www.tui-group.com/en/konzern/meta/kontakt/ Contact TUI Group]." [[TUI AG]]. Retrieved on 29 May 2009.</ref> Хановер е дом на бројни компании за осигурување на пример, [[VHV]] и [[Talanx]]. Една голема глобална компанија за осигурување е [[Hannover Re]], чие седиште се наоѓаат источно од центарот на градот.
 
== Развој на бизсотбизнисот ==
 
[[Hannoverimpuls]] е заедничка компанија за развој на бизнисот од градот и [[Хановер (административен округ)|регионот Хановер]]. Компанијата била основана во 2003 и ги поддржува отпочнувањата на бизнисот, растот и алокацијата на бизнисите во регионот Хановер. Фокусот е на седум сектори, кои обезбедуваат одржлив економски развој: [[автомобилска индустрија]], енергетски решенија, [[информациска и комуникациска технологија]], природни науки, оптички технологии, креативни индустрии и производствениот инженеринг.<ref>{{цитирана веб страница |url= http://www.hannoverimpuls.com |title=hannoverimpuls.com |publisher=hannoverimpuls.com |date= |accessdate=2011-04-07}}</ref>
12.512

уредувања