Разлика помеѓу преработките на „Ферара“

Додадени 18 бајти ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
(додадена е слика)
с
'''Ферара''' е град во северна [[Италија]], југозападно од [[Венеција]], каде што во раниот 13 век фамилијата [[Есте]] утврдило силна доминација и градот бил претворен во еден од катчињата на [[Ренесанса|ренесансата]]. Има население од околу 130 000 луѓе.
 
 
{{ГеоИталија-гео-никулец}}
 
 
[[Категорија:Градови во Италија]]
 
959

уредувања