Разлика помеѓу преработките на „Оскар Вајлд“

Одземени 6 бајти ,  пред 4 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-скулптор +вајар)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-скулптор +вајар))
На својата претсмртна постела, Вајлд бил примен во [[Римокатоличка црква]] и Роберт Рос, во неговото писмо до Мор Еди (од [[14 декември]] [[1900]] година), наведува: „Тој беше свесен дека имаше луѓе во собата и ја крена раката кога го прашав дали разбра. Ни ги стисна рацете. Тогаш пратив да повикаат свештеник и по долго барање дојде отец Катбер Дин... кој веднаш појде со мене и изврши крштевање и миропомазание. – Оскар не можеше да се причести“.<ref>Holland, A. and Rupert Hart-Davis (2000): ''The Complete Letters of Oscar Wilde''. pp. 1219-1220, New York: Henry Holt and Co. ISBN 0-8050-5915-6</ref>
 
Вајлд бил закопан во гробницата на Бањо надвор од [[Париз]], но подоцна бил преместен во гробницата Пер Лашез во Париз. Неговиот гроб во Пер Лашез бил изграден од скулпторотвајарот Сер Јакоб Епстеин (Jacob Epstein), на молба на Робер Рос, кој побарал и мала преграда за своите посмртни останки. Во [[1950]] година, пепелта на Рос била пренесена во гробот. Епитафот е стих од „Баладата за затворот Ридинг“:
{{cquote|А солзи на туѓинци ќе ја наполнат за него
Одамна скршената урна на сожалувањето, <br />