Разлика помеѓу преработките на „Монмартр“

Одземени 12 бајти ,  пред 3 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-скулптор +вајар)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-скулптор +вајар))
* [[Жан Пјер Жене]] — режисер. на Rue Lepic.
* [[Пјер Мак Орлан]] — писател.
* [[Жан Маре]] — глумец и скулпторвајар
* [[Жорж Мишел (сликар)|Жорж Мишел, наречен Мишел од Монмартр]] — првиот сликар на Монмартр.
* [[Моник Морели]] — пејачка.
* [[Борис Виан]] — писател, поет, пејач, џез музичар.
* [[Феликс Зием]] — сликар од [[Барбизонска школа|Барбизонската школа]].
* [[Жорж Брак]] — сликар, скулпторвајар.
* [[Мишу]] — глумец, философ.
* [[Макс Жакоб]] — поет, романсиер, есеист, и француски сликар.