Разлика помеѓу преработките на „Демократски социјализам“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-Прва Светска војна +Прва светска војна)
с
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-Прва Светска војна +Прва светска војна))
== Историја ==
 
При поделбата на дотогаш единствените социјалдемократски партии по [[Прва Светскасветска војна|Првата светска војна]], се кристализираа три позиции: десницата, која го задржа називот социјалдемократија, левицата, чии приврзаници се нарекоа комунисти и центар, кого го претставуваа левите социјалисти. Најпознати леви социјалисти во тоа време беа [[австромарксизам|австромарксистите]], а истакнат лево-социјалистички проект претставуваше [[гилдски социјализам|гилдскиот социјализам]] во Британија на [[Г. Д. Х. Кол]].
 
По Втората светска војна, како застапници на левиот (демократскиот) социјализам се истакнуваа три партии, кои беа нарекувани автономни социјалистички: СП Италија, СП Јапонија и СП Чиле. Последната партија стана многу позната кога во 1970 за претседател на Чиле беше избран нејзиниот лидер, [[Салвадор Алјенде]].