Разлика помеѓу преработките на „Ѓорѓи I (Грција)“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-Прва Светска војна +Прва светска војна)
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-Прва Светска војна +Прва светска војна))
Георги бил првиот крал на Грција од [[династија Шлезвиг-Холштајн-Сондербург-Гликсбург|династијата Шлезвиг-Холштајн-Сондербург-Гликсбург]], син на данскиот крал [[Кристијан IX]]. Кога данскиот принц застанал на грчкиот престол, тој имал само 17 години. Во [[1867]] година Георги I се оженил за големата кнегиња [[Олга Константиновна]] (1851-1926) од руската [[династија Романови]]. Тие се венчале во [[1867]] година.
 
Инаку, како прв монарх на новата грчка династија, владеењето на Георги I од речиси 50 години (најдолга во историјата на современата Грција) се карактеризира со големи територијални придобивки на Грција, која земјата ги добила до започнувањето на [[Прва Светскасветска војна|Првата Светска војна]]. Тој бил убиен во [[Солун]], во времето на [[Прва Балканска војна|Првата Балканска војна]], од страна на [[Александрос Схинас]], грчки анархист.
 
Наследник на Георги I бил неговиот син, [[Константин I (Грција)|Константин I]].