Разлика помеѓу преработките на „Роза Луксембург“

с
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Ноемвриска револуција користејќи го HotCat)
с
[[Податотека:Zetkin luxemburg1910.jpg|thumb|right|Луксембург со [[Клара Цеткин]], 1910]]
 
'''Роза Луксембург''' ({{lang-de|Rosa Luxemburg}}, {{lang-pl|Róża Luksemburg}}; {{роден на|5|март|1870}} - {{починал на|15|јануари|1919}}) — познат [[Марксизам|марксистички]] деец, теоретичар и политичар. Била една од главните теоретичари на [[Социјалдемократска партија на Германија|Социјалдемократската партија]] на [[Германија]] и една од водечките личности на левото крило на социјалдемократијата во меѓународни рамки. Голем противник на [[Прва Светска војна|Првата светска војна]] и на политиката на германската социјалдемократија, Роза Луксембург заедно со [[Карл Либкнехт]] го основа „[[Спартаков сојуз|Спартаковиот сојуз]]“. Поради своите антивоени ставови била затворена од страна на германската влада. По избувнувањето на револуцијата[[Ноемвриска револуција|Ноемвриската]] во Германија во ноември [[1918]] е ослободена од затвор и се зафати со обединување на левоориентираните социјалдемократски групи во Комунистичката партија на Германија. По неуспешните демонстрации од јануари [[1919]], Роза Луксембург заедно со Карл Либкнехт е заробена од десничарските „[[Слободни трупи]]“ и набрзо е убиена.
 
== Живот ==