Разлика помеѓу преработките на „Франсоа Митеран“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-Втора Светска Војна +Втора светска војна)
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-Втора Светска Војна +Втора светска војна))
 
'''Франсоа Митеран''' ({{lang-fr|François Maurice Adrien Marie Mitterrand }}) ([[26 Октомври]] [[1916]]- † [[8 Јануари]] [[1996]]) бил [[Франција|француски]] [[политичар]] и председател на [[Република]] [[Франција]],
од [[1981]] до [[1995]] година. Бил член на социјалистичката партија на Франција. За време на [[Втора Светскасветска Војнавојна|Втората Светска Војна]] е еден од водачите на [[Движењето на отпорот]].
 
{{Нормативна контрола}}