Разлика помеѓу преработките на „Вештачки сателит“

дополнување
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(дополнување)
 
===Модули на сателити===
Сателитската функционална сестраност е вгнездена со нејзините технички делови и оперативни карактеристики. Набљудувајќи ја анатомијата на типичен сателит, се откриваат 2два модула.
 
==Сателитот како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Уште еден сателит“ (''Another Satellite'') - песна на англиската [[Рок-музика|рок]]-група ''XTC'' од 1986 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=UivSZ6vEVB4&list=PL94gOvpr5yt1ew3_V3bzyA6-yzYJYTd-4&index=10 YouTube, XTC - Another Satellite - Skylarking 2010 double vinyl LP 45RPM (пристапено на 23.9.2017)]</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Вселенски лет}}
{{Нормативна контрола}}