Разлика помеѓу преработките на „Славистика“

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-Втората Светска војна +Втората светска војна)
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-Втората Светска војна +Втората светска војна))
 
'''Славистиката''' е академско подрачје које ги проучува подрачјата кадешто живеат [[словени]]те, [[Словенски јазици|Словенските јазици]], литературата и културата. Слависта е [[лингвист]] или [[филолог]] кој ја изучува Славистиката. Славистиката се појавува во доцниот [[18.]] и раниот [[19.]] век, речиси истовремено со националното будење помеѓу словенските народи, и обид да се воспостави дијалог помеѓу Славјанската заедница. Ова движење е познато и како [[Пан-Славистика]]. Еден од првите научници кои го користат ова име е [[Јозеф Добровски]].
 
Историјата на славистиката генерално е поделена на три периоди. До [[1876]] раните слависти се концентрирале на документација и печатење на споменици за словенските јазици. Во овој период се појавуваат и првите модерни речници и граматики. Вториот период завршува со Првата Светска војна, и е обележан со брз развој на Славјанската филологија и лингвистика. Овој процес го стумулираат [[Август Шленшен]] и [[Август Лескен]] на Универзитетот во [[Лајпциг]]. По војната, научниците се фокусираат на дијалектологијата. По Втората Светскасветска војна, славистички центри се формирани на многу универзитети низ светот.
 
== Подрачје на интересирање ==