Разлика помеѓу преработките на „Естонска Советска Социјалистичка Република“

с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-Втората Светска војна +Втората светска војна)
(Замена на Image:Flag_of_Estonian_SSR.svg со Image:Flag_of_the_Estonian_Soviet_Socialist_Republic.svg (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed: typo fixing).)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-Втората Светска војна +Втората светска војна))
|}
 
'''Естонската Советска Социјалистичка Република''', кратко: '''Естонска ССР''' (на [[Естонски јазик|естонски]]: ''Eesti Nõukogude Sotsialistlik Vabariik'', кратко: ''Eesti NSV'') било името дадено на [[21 јули]], [[1940]] на [[Сателитска држава|сателитската држава]] создадена за време на [[Втора Светска војна|Втората Светскасветска војна]] на територијата на претходно независната [[Естонија|Република Естонија]], по [[Окупација на балтичките републики|окупацијата]] од [[Советска армија|Советската армија]] на [[17 јуни]], [[1940]]. Естонската ССР беше претходно [[Анекс|анексирана]] во [[СССР|Советскиот Сојуз]] на [[6 август]], [[1940]], кога номинално постана 16-та составна република на СССР. Нејзината територија била претходно освоена од [[Германија]] во [[1941]], па потоа повторно анексирана и освоена од Советите во [[1944]].
 
{{Советски Републики}}