Разлика помеѓу преработките на „Волгоград“

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-Втората Светска војна +Втората светска војна)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-Втората Светска војна +Втората светска војна))
== Историја ==
[[Податотека:Mamaev kurgan (ОКН).JPG|мини|лево|Мамаев курган и споменикот Татковината повикува]]
Градот е познат по [[Сталинградската битка]], која е најкрвавата битка во историјата на човештвото и со победата на Црвената армија претставува пресвртница во Втората Светскасветска војна.
 
<center><div class="boilerplate metadata" id="stub"><table cellpadding="0" cellspacing="0" style="background-color: transparent;"><tr><td>[[Податотека:Russia_template.gif|45px|Знаме на Русија]]</td><td>''&nbsp;Оваа статија поврзана со [[Русија]] е [[Википедија:Што е никулец?|никулец]]. Можете да [[Помош:Како да уредам страница|помогнете]] со тоа што ќе ја [{{SERVER}}{{localurl:{{NAMESPACE}}:{{PAGENAME}}|action=edit}} проширите]''.</td></tr></table></div></center>